منو

راهنمای خرید قرآن و انواع آن

پارسا کچوئی 1400/09/24

کتاب قرآن

کتاب قرآن کتابی مقدس در دین اسلام است و بین مسلمانان آن را کلام خدا می دانند که به حضرت محمد(ص) توسط فرشته ای به نام جبرئیل وحی شده است.

کتاب قرآن با نام های قرآن مجید و قرآن کریم شناخته می شود و دارای 30 جزء و 44 سوره است و به زبان های مختلفی ترجمه شده است اما نحوه قرائت آن همچنان به زبان عربی است و در سر تا سر جهان قاریان قرآن زیادی وجود دارد.

 

انواع خط در قرآن

کتاب قرآن از گذشته تا کنون و در دهه های مختلف به زبان ها و خطوط مختلفی نوشته شده که میتوان گفت خط کوفی اولین خطی بوده که در کتاب قرآن به کار رفته که تا قرن پنجم هم از آن استفاده می شده است.

خط بعدی خط ریحان است که در یک بازه زمانی کوتاه از آن استفاده شده اما کم کم محبوبیت و کاربرد خود را از دست داده و کنار گذاشته شده است.

خط نسخ دیگر خط قرآن است که به طور کلی جایگزین خط های محقق و کوفی شد و از آن زمان تا کنون از این خط در نوشتن کتاب قرآن استفاده می شود. در میان ایرانیان هم میرزا احمد تبریزی یکی از نسخ نویسان بزرگ در تاریخ اسلام بوده است.

خط ثلث هم یکی از خط های زیبا است که در نوشتن قرآن از آن استفاده شده است و علاوه بر آن در کتیبه ها و بنا ها هم استفاده می شده است.

خط سبحان هم از آن خطوطی است که از زیبایی خاصی برخوردار بوده است و توسط استاد سبحان مهرداد محمدپور ایجاد شده است.

اولین چاپ قرآن

اولین چاپ قرآن در ایران و در سال 1243 هجری به صورت سنگی بوده. که در ادامه و در طول سال ها کشور های هند (1248 هجری)، ترکیه(1294 هجری)، مصر(1342 هجری) و عراق(1370 هجری) نیز اقدام به چاپ قرآن کردند.

 

انواع کتاب قرآن

در کشور ما انواع کتاب قرآن هایی که میتوان تهیه کرد عبارت اند از قرآن کیفی، قرآن کاغذ گلاسه، قرآن جیبی، قرآن نفیس، قرآن عطری، قرآن پالتویی، قرآن رحلی، قرآن خط عثمان طه، قرآن درشت خط که در پاراگراف های بعدی به تک تک آنها می پردازیم.

 

کتاب قرآن کیفی

این سبک از قرآن به صورت کیف دارای زیپ است و با استفاده از زیپ باز و بسته میشود و دارای ابعادی حدود 17*13.5*2 سانتی متر دارد.

کتاب قرآن کاغذ گلاسه

این قرآن به صورت رنگی و دارای حاشیه های طرح دار است و در ابعاد کوچک و بزرگ و جنس های مختلف جلد در بازار یافت می شود.

کتاب قرآن جیبی

همانطور که از نامش پیداست مناسب جیب ساخته میشوند دارای ابعاد کوچکی حدود 17*13 سانت هستند تا راحت بتوان آن ها را حمل کرد.

کتاب قرآن نفیس

این نوع از قرآن ها با بهترین خطوط مانند خط احمد الباری نوشته میشود و دارای نشانه های هنری در میان صفحات به مانند طلا کاری است و گل آرایی و رنگ آمیزی در آن به کار رفته. برای مطالعه مناسب نیست و بیشتر به عنوان قرآن سر سفره عقد استفاده می شود.

کتاب قرآن عطری

در این نوع قرآن ها از کاغذ های معطر استفاده می شود و بوی خوشی می دهد.

کتاب قرآن رحلی

این نوع از کتاب قرآن دارای ابعاد بزرگ هستند و در مساجد و مکان های مذهبی بر روی رحل قرآن قرار داده می شوند.

کتاب قرآن خط عثمان طه

این قرآن در کشور های اسلامی توجه زیادی بهش شده است زیرا جزو بهترین ها برای مطالعه است.

کتاب قرآن درشت خط

این نوع از قرآن برای افرادی که از سطح بینایی پایینی برخوردار هستند تهیه شده و نسبت به مدل های استاندارد با لغات بزرگ تر و خوانا تر نوشته شده اند.

 

چه خطی از کتاب قرآن را برای خواندن انتخاب کنیم

 

رایج ترین کتاب قرآن در ایران قرآن هایی هستند که با خط عثمان طاها نوشته شده باشد اولین قرآن با خط عثمان طه در دمشق و در سال 1400 هجری قمری توسط عثمان طه حافظ سوری چاپ شد که باعث به وجود آمدن تغییر و تحولاتی در خط و چاپ قرآن شد.

دلیل انتخاب این نوع قرآن با خط عثمان طه این است که نظم در این کتاب به شدت در تمامی صفحات رعایت شده است برای مثال هر صفحه با اول یک آیه شروع و با پایان یک آیه تمام میشود، هر صفحه دارای پانزده خط است، هر جز قرآن در 20 صفحه نوشته شده و در مجموع کتاب دارای 604 صفحه است.

یکی دیگر از ویژگی های خط عثمان طه انحصاری بودن آن در کشور های اسلامی است اما در میان عالمان و دانشمندان اختلاف نظر وجود دارد و نظریات مختلفی هم ارائه کرده اند اما مهم ترین دلیل انحصاری بودن آن به خاطر اتحاد در بین شیعه و سنی است چون ترویج بیشتری بین دو طرف دارد.

بدون دیدگاه

اولین دیدگاه را ثبت کنید

متن دیدگاه*

دیدگاهتان را بنویسید

نام شما* ایمیل شما*

  کالاهایی که دیده اید
  منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
  انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
  امروز کالا
  منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
  انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
  منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
  انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
  تماس با ما
  شما این محصولات را انتخاب کرده اید0

  هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

  امروز کالا