نکاتی در مورد بهترین زمان برای نوشیدن قهوه

مدیر سازکد
22 آذر, 1400
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

اگر به نوشیدن قهوه علاقه دارید با مطلع بودن از بهترین زمان نوشیدن قهوه از مزایای آن بهره مند شوید. قهوه از جمله نوشیدنی های محبوب و پرطرفدار است که بسیاری از افراد در طول روز برای رفع خستگی از این نوشیدنی استفاده می کنند، نوشیدن قهوه برای سلامتی انسان بسیار مفید است، تحقیقات بسیار زیادی بر روی فواید مصرف قهوه صورت گرفته است و نتیجه این پژوهشات نشان می دهد افرادی که از این نوشیدنی استفاده می کنند کمتر به سرطان و یا دیابت مبتلا می شوند.

مصرف یک فنجان قهوه موجب کاهش استرس می شود به همین خاطر این نوشیدنی برای رفع خستگی انتخاب بسیار مناسبی است، مصرف قهوه، میزان تولید گلوکز و انسولین خون را نیز تنظیم می کند. نوشیدن قهوه سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد به همین خاطر به شما جهت داشتن وزن ایده آل و مناسب نیز کمک خواهد کرد.

قبل و بعد از انجام تمرین های سخت ورزشی می تواند بهترین زمان نوشیدن قهوه باشد، نوشیدن قهوه قبل از ورزش انرژی کافی برای انجام فعالیت های بدنی شما را تامین می کند و از دردهای عضلانی تا حد زیادی پیشگیری خواهد کرد. بعد از ورزش اگر می خواهید خسته و بی انرژی نباشید می توانید قهوه میل کنید تا بتوانید به سایر فعالیت های روزانه خود برسید.

افرادی که درس می خوانند و می خواهند ساعات مطالعه خود را افزایش دهند نیز می توانند قهوه را به عنوان یکی از نوشیدنی های کافئین دار مطلوب انتخاب کنند . بهترین زمان نوشیدن قهوه برای محصلان همان صبح برای بیدار ماندن است.

 

ارائه بهترین زمان نوشیدن قهوه

اگر می خواهید تاثیر نوشیدن قهوه را چند برابر کنید باید از بهترین زمان نوشیدن قهوه آگاه باشید، اگر شما از دسته افرادی هستید که صبح خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه شروع می کنید پس بهتر است تایم مصرف قهوه خود را بین بازه زمانی 9 تا 11:30 صبح تنظیم نمایید، ساعت 10:30 صبح بهترین زمان برای نوشیدن قهوه است.

لازم به ذکر است که مصرف قهوه موجب افزایش میزان کورتیزول موجود در خون می شود، این هورمون موجب افزایش سطح درک و هوشیاری می شود به همین خاطر بهتر می توانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید و کمتر احساس خستگی خواهید کرد علاوه بر این افزایش این هورمون استرس و تنش های روزانه را نیز کاهش خواهد داد.

همه افراد به هنگام صبح سطح کورتیزول خون بسیار پایین تری دارند بنابراین صبح بهترین زمان برای نوشیدن قهوه است زیرا می توانند میزان کورتیزول خون خود را از این طریق تنظیم کنند.

سعی کنید در بازه زمانی بین 12 تا یک بعد از ظهر از مصرف تمامی نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنید زیرا در این بازه زمانی بدن شما خود به خود سطح کورتیزول بالایی دارد بنابراین دیگر بالا رفتن کورتیزول نتیجه مثبتی در عملکرد بدن شما نخواهد داشت در ساعت های 5:30 تا 6:30 نیز مصرف قهوه چندان برای بدن شما مفید نخواهد بود.

نوشیدن قهوه قبل از خواب

تمام نوشیدنی های کافئین دار می توانند به گیرنده های مربوط به ماده آدنوزین متصل شوند، ماده آدنوزین موجب خستگی و بی حال افراد می شود در حالی که کافئین با اتصال به گیرنده های این ماده از بی حالی و خستگی شما جلوگیری می کند، حال تصور کنید اگر قهوه را که سرشار از کافئین است به هنگام خواب مصرف کنید چه اتفاقی خواهد افتاد. بدن شما در شب نیاز به استراحت دارد به همین خاطر نوشیدن قهوه تنها چند ساعت شما را بیدار نگه خواهد داشت و بعد از مدتی تاثیر خود را از دست می دهد.

قهوه انرژی بدن شما را افزایش می دهد در حالی که در شب هورمون های خواب آور و آرامش بخش در بدن شما افزایش می یابد به همین خاطر شب بهترین زمان نوشیدن قهوه نیست و بهتر است نوشیدن قهوه را به صبح موکول کنید.

البته برخی از افراد ساعات خواب معمولی و منظمی ندارند، این افراد ممکن است شب تا دیر وقت بیدار بمانند و صبح نیز تا ساعات 10 یا 11 بخوابند مسلماً این افراد نمی توانند در ساعات مناسبی قهوه مصرف کنند. علاوه بر این بهترین زمان نوشیدن قهوه به میزان قهوه نیز بستگی دارد، یک فنجان قهوه برای استفاده از خواص و مزایای مفید آن کافی نیست با توجه به تحقیقات انجام شده افراد باید بین 2 تا 4 لیوان قهوه در طول روز مصرف کنند تا سوخت و ساز بدن خود را با این نوشیدنی تنظیم نمایند.

 

 

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.